- Morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;
- Stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
- Stężenie glukozy we krwi;
- AlAT, AspAT, GGTP;
- Poziom kreatyniny we krwi;
- Badanie ogólne moczu;
- Poziom kwasu moczowego we krwi;
- Krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity;
- Pomiar ciśnienia tętniczego;
- Pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);
Morfologia krwi to badanie umożliwia jakościową i ilościową ocenę składu i morfologii krwi obwodowej, w tym krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi. Jest to podstawowe przesiewowe badanie, które służy do profilaktyki i diagnozy stanu organizmu.
Płytki krwi –liczba płytek krwi służy rozpoznawaniu zaburzeń hemostazy komórkowej oraz diagnostyce krwawień lub stanów zakrzepowych.
Cholesterol całkowity i lipidogram (TC, CHOL, LDL-C, HDL-C, HDL, nie-HDL, LDL, TG): Te badania służą do oceny poziomu cholesterolu oraz frakcji cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Pomagają w diagnostyce dyslipidemii i ryzyka miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych.
Glukoza: Oznaczenie stężenia glukozy we krwi jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy oraz identyfikacji zaburzeń metabolizmu węglowodanów.
Kreatynina: To badanie jest przydatne w diagnostyce funkcji nerek i chorób przemiany materii.
AST, ALT, GGTP: To badania, które oceniają aktywność enzymów wątrobowych, pomagają w diagnozie ostrych i przewlekłych stanów zapalnych wątroby oraz chorób dróg żółciowych.
Mocz – badanie ogólne stosowane jest w diagnostyce chorób nerek, układu moczowego oraz nieprawidłowości przemian metabolicznych organizmu, szczególnie związanych z chorobami wątroby i cukrzycą.
Kwas moczowy. Pomiar stężenia kwasu moczowego we krwi służy do diagnozy dny moczanowej i monitorowania chorób rozrostowych.
Kał – krew utajona. Badanie kału na obecność krwi utajonej jest stosowane w przesiewowej diagnostyce raka jelita grubego oraz w określeniu przyczyn utraty żelaza u osób z niedoborem żelaza.
PSA całkowity – przydatny w diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu przerostu i raka prostaty.