Wczesne wykrycie choroby prowadzi do jej zahamowania lub całkowitego wyleczenia.
Badania diagnostyczne krwi w kierunku WZW obejmujące test HBSAg oraz badanie na obecność przeciwciał anty-HCV 1 i wykonywane będą bezpłatnie we wskazanych punktach pobrań Vitalabo, obejmując mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.
1. Test HBsAG w celu potwierdzenia obecności antygenu powierzchniowego występującego podczas wirusowego zapalenia wątroby typu B – zakażenie wirusem HBV (wirus zapalenia wątroby typu B) powoduje przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B. Obecność HBV we krwi wykrywa się poprzez oznaczenie jego antygenu powierzchniowego tj. HBsAg.
2. Badania diagnostyczne na obecność przeciwciał anty-HCV – zakażenie wirusem HCV powoduje przewlekłe zapalenie wątroby typu C. Do zakażenia może dochodzić podczas nieprawidłowo wykonywanych procedur medycznych i niemedycznych związanych z przerwaniem ciągłości skóry. U osób dorosłych ok. 80% zakażeń po kilku miesiącach ustępuje samoistnie, u pozostałych przechodzi w zakażenie przewlekłe. Oznaczenie przeciwciał anty HCV jest najszybszą metodą wykrywania zakażenia HCV. Stwierdzenie we krwi obecności anty HCV świadczy o zakażeniu w przeszłości, ale nie różnicuje, czy zakażenie ustąpiło, czy nadal występuje.
DLA KOGO?
Projekt kierowany jest do osób fizycznych zamieszkałych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w wieku aktywności zawodowej tj. 20-64 lata, u których nie stwierdzono wcześniej WZW oraz nie byli leczeni wcześniej z powodu WZW, u których stwierdzono następujące czynniki ryzyka:
- wielokrotnie hospitalizowanych (dwukrotnie i więcej w ostatnich 5-latach),
- kobiety, u których wykonano co najmniej dwa cięcia cesarskie,
- osób, u których przeprow. transfuzję (przetoczenie) krwi lub preparatów krwiopoch. przed 1992 r., (szacowana gr. – około 5% populacji),
- osób, które przyznały się do przynajmniej jednokrotnego przyjęcia narkotyku we wstrzyknięciu,
- osób posiadających tatuaże,
- osób posiadających partnera zakażonego HBV, HCV,
- osób, które miały wielu partnerów seksualnych lub z chorobami przenosz. drogą płciową w historii,
- osób osadzonych w zakładach karnych,
- osób zarażonych HIV,
- osób przyjmujących leki cytotoksyczne lub immunosupresyjne,
- pacjentów poddawanych hemodializom,
- dawców krwi, plazmy, organów, tkanek lub nasienia,
- osób po przeszczepach organów,
- kobiet ciężarnych,
- personelu medycznego oraz służb bezpieczeństwa publicznego,
- pacjentów szpitali psychiatrycznych.
JAK SKORZYSTAĆ Z BADAŃ?
Wydrukuj i wypełnij formularze:
- ANKIETĘ BADAJĄCĄ SPEŁNIENIE KRYTERIÓW WŁĄCZENIA DO PROJEKTU, na podstawie której zostaną ocenione czynniki ryzyka
- KARTĘ REKRUTACYJNĄ
- ZGODĘ RODO
- Oświadczenie WZW
NASTĘPNIE
- Sprawdź punkty pobrań, w których wykonasz badania i zgłoś się do jednego z nich wraz z dowodem osobistym oraz wypełnionymi formularzami
LUB JEŚLI nie masz możliwości wydruku formularzy w domu, zgłoś się do jednego z niżej podanych punktów pobrań, pobierz dokumenty w rejestracji i wypełnij na miejscu.
GDZIE WYKONAĆ BADANIA?